Deca koja rano nauče da plivaju su pametnija

Nova studija ukazuje da se deca, koja uče i treniraju plivanje u mlađim godinama, razvijaju brže i pametnija su od ostale dece njihovog uzrasta. Deca koja se počnu baviti plivanjem veoma rano postižu brži razvoj od ostale dece i to u nekoliko oblasti, kao što su: kognitivni razvoj, fizički razvoj i razvoj jezika.

Do ovog zaključka došla je ekipa stručnjaka sa  Griffith Instituta za pedagoška istraživanja. U istraživanju su intervjuisani roditelji 7000 dece iz Australije, SAD i Novog Zelanda u period od 3 godine. Ovo istraživanje je najobimnija studija o plivanju u ranim godinama na svetu.

Roditeljima je data sveobuhvatna lista ključnih etapa razvoja, a oni su trebali da identifikuju dostignuća svog deteta. Obzirom da postoji mogućnost subjektivne procene  roditelja, naučnici su, takođe, proveli intenzivno testiranje grupe od 180 dece uzrasta od 3 do 5 godina.

Prema vodećem istraživaču  prof. Robyn Jorgensen, deca koja se u ranim godinama bave plivanjem savladavaju različite veštine ranije od ostale dece. Mnoge od ovih veština su one koje su veoma važne i pomažu deci u formalnom obrazovanju tokom školovanja.

Bez obzira na socio-ekonomsku pozadinu, razlike među decom koja su se bavila plivanjem i onih koja nisu bile su značajne. Rezultati su pokazali da su dve više socio-ekonomske  grupe pokazale bolje rezultate u testiranju od dve niže grupe, ali sve 4 grupe su imale bolje rezultate od populacije dece koja nisu plivala. Polnih razlika među decom nije bilo, ističu istraživači.

Kao što se i očekivalo, deca koja su se rano počela baviti plivanjem ostvarila su bolji fizički i motorni razvoj. Istraživači su bili iznenađeni otkrićem da ta deca, takođe, obavljaju znatno bolje vizuelno-motorne zadatke, kao što su, na primer: sečenje papira makazama, bojenje uz liniju, crtanje linija i pravljenje oblika. Ono što, međutim, najviše iznenađuje je da su deca, koja su se bavila plivanjem, pokazivala čak bolje rezultate u zadacima povezanim s matematikom i opštim oblastima pismenosti. Njihov usmeni izraz  bio je, takođe, bolji  (pod ovim se podrazumeva  sposobnost da se govori i objasne stvari).

 AUTOR TEKSTA: Tatjana Petrov, korišteni nalazi studije koja je zajednički projekat Griffith Univerziteta, Kids Alive Swim Program i Swim Australia.

© Sav sadržaj ovog bloga, Nadarena deca (www.nadarenadeca.com), svi tekstovi, uključujući i prevode i slike obeležene imenom bloga su moje (Tatjana Petrov) vlasništvo. Zabranjeno je reprodukovanje, distribucija i objavljivanje u bilo kom obliku bez moje pismene dozvole. U suprotnom smatraću da su prekršena moja autorska prava. 

8 comments on “Deca koja rano nauče da plivaju su pametnija

  1. Mozda bi se slicna studija mogla sprovesti i na starijim osobama i utvrditi kakve su njihove sposobnosti u slucaju aktivnog bavljenja rekreativnim plivanjem i nebavljenja istim. Odrediti ciljnu grupu dobi po kategorijama, minimalan period bavljenja plivanjem i sl, a onda sprovesti anketu. Imam utisak da bi i tu bilo pozitivnih efekata i razlika.

  2. Pingback: Ко то тамо утиче | Био-блог

Vaš komentar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.