Od tradicionalne igračke do danas
Zamislite na trenutak prvu stvar koju ste ikada izgradili, dizajnirali ili izumeli.Velika je šansa da ste izgradili svoju ideju koristeći igračke kao što su LEGO, Play-Doh ili plastelin, drvene kocke u boji, ili možda, na žalost svojih roditelja, mešavinu svih navedenih. (Zamišljam vađenje plastelina iz svih tih kockica!)
Ovo su najbolje vrste igračaka-one ne samo da zabavljaju, već na kraju i ojačavaju decu da dizajniraju i dele svoje maštovite izume. Vrline velikih igračaka ostaju iste , čak i u digitalno doba. Glavni cilj bi trebao da bude da inspirišu i izgrađuju maštu, kao što je LEGO uradio za generacije dece .
Iako postoje na stotine novih igračaka, i i dalje se svakog dana pojavljuju nove i nove, sve one imaju koren u osnovnim obrascima ljudskog ponašanja. Najbolje igračke, kao što su LEGO kocke, imaju mogućnosti velikog broja obrazaca igranja (modelovanje, sakupljanje, pričanje priče, konstruisanje) i primenjive su na mnogo uzrasta i na razne faze razvoja. Ove vrste igračaka zovu se ,,rasti sa mnom” igračke, jer kako deca rastu, menja se i njihov način igranja tom igračkom.
Uzmimo, na primer, igru s lutkama. Lutke i akcione figure spadaju među najpopularnije vrste igračaka, jer su one prenosici toliko različitih obrazaca igranja. Tako neka deca prikupljaju lutkice, dok ih drugi koriste da bi pripovedali s njima, neki se bore , neki ih neguju….Gledajući izbliza na dečju igru pripovedanja sa lutkama i akcionim figurama, može se konstatovati da deca pričaju neverovatne priče kroz narativne igre u ranom uzrastu.
Postoji, međutim, raskorak između dečje mašte i onoga što njihova igračka u određenom trenutnu dozvoljava. Za dizajnere igračaka ova činjenica predstavlja izazov, a uvid u ovaj problem za njih je od neprocenjive važnosti. Šta bi trebalo kreirati (dizajnirati) da bi se premostio jaz i da bi dete realizovalo svoju maštu na najlakši način koji mu omogućava da je podeli sa prijateljima i porodicom? Do odgovora se može doći samo posmatrajući prirodne obrasce dečjeg igranja. Cilj nije zameniti maštu deteta, nego je pobuditi uz pomoć najboljih igračaka.
S tom namerom, godinama je elektronika gurana u igračke da bi im povećala mogućnosti i učinila ih zanimljivijim. Međutim, suprotno očekivanom, ona ih je samo više ograničila. Ali moderne platforme, dozvoljavaju da igračke budu ugurane u elektroniku. Došlo je do revolucije. U ovakvom scenariju obrasci za igranje postaju neograničeni, a sa pojavom prenosivih uređaja i kontrolom igre uz pomoć dodira ekrana ova dva sveta se sudaraju da stvore opipljivo iskustvo u igri dece. Zvuči kao da je stvorena savršena igračka.
Da li je baš tako?
AUTOR TEKSTA: Tatjana Petrov
© Sav sadržaj ovog bloga, Nadarena deca (www.nadarenadeca.com), 8 Mart 2013. – svi tekstovi, uključujući i prevode i slike obeležene imenom bloga su moje (Tatjana Petrov) vlasništvo. Zabranjeno je reprodukovanje, distribucija i objavljivanje u bilo kom obliku bez moje pismene dozvole. U suprotnom smatraću da su prekršena moja autorska prava. Dozvoljeno je navođenje linka koji upućuje na ovaj blog ili korištenje dugmeta “deljenje” (Facebook, Twitter…), koje se nalazi ispod svakog teksta.